Güncel Haber ve Makaleler

Gayrimenkul Sektörü ile İlgili Haber ve Makaleler

OFİS KONSEPTİ DEĞİŞTİ

2359b948a5b66df7437b43ba89bfb0fe

Ofisarama olarak, müşterilerin kiralık ofis arayışlarını inceledik:

Pandemi etkisiyle, beyaz yaka çalışma alışkanlıkları değişti. Bir çok firma evden çalışma sistemine alıştı. Uzaktan çalışılabilir mi? Elbette çalışılabilir, bunları hepimiz biliyorduk, ama hayata geçirme riskini kimse almıyordu. Pandemi bizim yerimize aldı. Sonuçta gelinen noktada%60-85 oranında evden çalışılabildiğini gördük.

Kocaman kurumsal şirketlerin hepsi kendilerine ‘Madem gerek yok bu kocaman ofislere niye bu paraları veriyoruz?’ demeye başladı.

Önümüzdeki 2 senede hem ofis metrekareleri azalacak, hem de ofis yapıları değişecek.

BUYAKA bazında gözlemlediğimiz durum ise ufalan şirketlerin yerine, başka yerden ufalarak gelen yoğun bir taleple karşılaştık. Evet şirketler ufalıyor, ama ufaklara da yer lazım. Aldığımız Covid 19 tedbirleri sonucunda enteresan bir şekilde özellikle 100-400 m2 ofislere talep aldık.

Neden diye baktığımızda şu geri bidirimleri aldık:

Mevcut kiracıların memnuniyet derecesi çok ciddi bir promosyon yapıyor

Rahat otopark

Meydan Buyaka gibi AVM lerin yatay imkanları

Metro vb gibi ulaşım olanakları

Otobanlara kolay çıkış

Yeşil ve açık alanlar

İlgili Yönetim

Makul kiralar 🙂

Hep eleştirdiğim, ‘Ofisimsi’ diye biraz espriyle takıldığım homeofis üretimleri ise pandemi ile kendilerine pazar buldu. Hiç bir zaman kira getirisi/ yatırım oranı tatmin edici olmaz, ama en azından boşluklar doldu.

Öte yandan her iş evden yürütülemiyor. Bazı işler için kullanışlı çalışma ortamları gerekli. Eskiden ofisler bir prestij aracı iken, şimdi daha çok rahatlığa ve sağlıklı ortama yönelik seçimler yapılıyor. Tasarım ve gösteriş için harcanan bütçeler, sosyal mesafe ve huzurlu çalışma ortamı için harcanıyor.

Bir başka sıkıntı ise heryer kapalı olduğu için toplantı yapılabilecek dış mekan olmaması. Bu durum daha uzun zaman devam edebilir. Eğer ofisinizde açık bir alan, bahçe, teras, balkon gibi ortamlar varsa, bu sizin için bir avantaj olarak ortaya çıkıyor.

Yemek ise bambaşka bir konu, yaklaşık 10 haftadır hiç bir rstoranda oturarak yemek yemeniz mümkün değil. Yemekhaneler ise yine Pandemi tedbirleri kapsamında kapalı. Açık alan gibi sosyal mesafe ve hijyen kurallarına uygun bir köşeniz var ise misafiriniz eksik olamayacaktır.